Monety bulionowe jako inwestycje długoterminowe

Metale szlachetne są wymienną walutą rozpoznawalną od setek lat, nie podlega procesowi dewaluacji, bo jest skończona ilość tego minerału i nie da się go rozmnożyć w jakąś niezwykłą metodą. Nie ważne, czy w przyszłości posiadanie złota będzie zgodne z prawem, to tego typu rodzaj pieniądza warto posiadać. Nie zapominajmy jednak, że nie należy konwertować wszelkich swoich środków w metale szlachetne!

Należałoby się zastanowić, czy zdobyć złoto a może srebro? Wszystko zależy od objętości Twego portfela, bo gdy mówimy o małych wartościach finansowych (poniżej 10 000 PLN), to decydujmy się na srebro, obszerniejsze zakupy metali szlachetnych należy podzielić na srebro i złoto.

Srebro i złoto lokacyjne nie ma żadnej korelacji z biżuterią (obrączki to tzw. złom metali szlachetnych mający realną wartość dopiero po przetopieniu). Rynkowa cena złota, czyli cena SPOT jest wartością zmienną w przedziale czasowym i w bieżących czasach przedstawiana bywa w dolarach.

Nabywać należy monety wyłącznie bulionowe o jak najbardziej rozpoznawalne w światowej skali, czyli nie jakieś tam lokalnie bite pamiątki po Papieżu Polaku. Do wyboru mamy kilka monet bulionowych o światowym zasięgu, na przykład: australijski Kangur. Powinniśmy unikać wszystkiego co pochodzi z Chin, tam dużo łatwiej o podróbki.

Złoto jako inwestycja alternatywna
Złoto jako inwestycja alternatywna

Pamiętajmy też, że w sytuacji bulionowych monet nie ma wielkiego znaczenia tzw. poziom menniczy zachowania złotego bilonu, ważny jest jej ciężar, żeby nie ubyło złota. Jasne jest, że im mniej zarysowań, tym łatwiej odsprzedać tę formę złotego kruszcu. A dlaczego nie sztabki? W ich sytuacji też należy dbać o rozpoznawalność, stąd warto pozyskiwać nie lokalne wytopy, ale np. ze Szwajcarii, na przykład oznaczone znakiem Argor-Heraeus. W tym miejscu istotna uwaga: powinny to być sztabki z akredytacją (Londyńska Giełda Złota). Każda z tych sztabek posiada indywidualny numer i najlepiej by była zamknięta w nieotwieralne przezroczyste plastikowe pudełko. Handlarz może dodać również własny certyfikat z indywidualnym numerem sztabki, w przypadku monet takich specjalnych numerów się nie spotyka, dlatego te certyfikaty dużego sensu nie posiadają.

Handel złotem posiada zerową stawkę VAT, co dla osób prywatnych ważne może być to, by nabywać od firmy. Kupić należy u znanego handlarza, a takich mamy w Polsce mało i niełatwo polecić konkretnego. Na pewno w banku będzie sporo drożej. Można pozyskać monety przy okazji wizyty w dużych miejscowościach w siedzibie dilera, wcześniej umawiając się przez telefon.

Więcej na stronie : http://grzegorzdeuter.pl/jak-inwestowac-w-zloto-i-srebro-czesc-2/

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s